Vitariánství je jedna z nejkratších cest k dlouhověkosti a šťastnému životu. Naplní nejen Vás, ale i ty kolem.

Vitariánství je jedna z nejkratších cest k dlouhověkosti
a šťastnému životu. Naplní nejen Vás, ale i ty kolem.

 
 

Proč na živou stravu bez lepku a živočišného tuku

news img

Aneb všichni jsme na moři, ale volba počasí už je jen a jen na nás

Včera večer jsem se neplánovaně dostala na oslavu svátků mého rodného města. Plánovala jsem jen nakouknout. Ale program pěveckých sborů se zpracováním písní kapel Beatles a Queen a obleva krásných rukodělných stánků mě natolik připoutali, že jsem s radostí zůstala až do západu slunce.

Pomalu jsem procházela mezi krásně upravenými dřevěným stánečky, pořídila ručně vyráběnou dřevěnou formu srdíčka na naši oblíbenou živou čokoládu a jak jsem tak viděla spoustu nabízených lahodností, rozhodla jsem se, že nějakou vyzkouším. Podotýkám, že jsem druhým rokem na živé stravě a tepelně upravovanou stravu jím jen výjimečně. Z výběru klobásy, chlebové placky, sýry, tyčinky a palačinky jsem podlehla posledním dvou zmiňovaným. Než jsem se rozkoukala, držela v ruce paní šestou tyčinku chystajíc se jí vložit do pro mne nachystaného pytlíčku a já neuměla říct dost, takže v mé tašce se usadilo 6 dlouhých škvarkových pšeničných tyčinek a brzo na to jsem držela v rukou i francouzskou palačinku se špenátem a sýrem.

Pomalu jsem se přesunula k poslechu ladně se vinoucí hudby a pustila se do ještě stále horké palačinky. Hmm, lahodná, přesto na mě docela ostrá. Paní mě ubezpečovala, že tam pepře není moc, přesto však pro člověka žijícího delší dobu na živé stravě bez soli a pepře je i pro někoho „malé“ množství pepře v palačince - nemluvě o soli na tyčince - více než velké. Ale jinak byla moc fajn, nad mé očekávání. I na křupavých tyčinkách jsem si pochutnala. Jen si tak říkám, nenaplánoval na nás někdo to naše jídlo trošku? Okamžitě při finálním zakusování mého menu se mi začaly zbíhat chutě na vařený nápoj z chmelu, v mém případě alespoň nealko pivo. Mé útroby si přály být schlazeny přesto, že mé tělo se začalo pomalu ochlazovat s nastávajícím večerem. Srdce dalo signál, že může pomoci odebrat přebytečnou energii jater hořkou chutí. A tolik lidí kolem v rukou drží nápoj s nahořklou chutí! Má mysl říká „Dej si pivo, to ti pomůže“. Hořká chuť odebere část ohně z jater, ale chladný pivní mok zchladí i ledviny a tělu ubere energii. Ty by teď totiž spíše toužily po něčem na zahřátí. A náš koráb se začíná dramaticky rozhoupávat.  Rychle ohřát, rychle zchladit, nemluvě o dramatických přesunech mezi našimi vnitřními orgány. Pořádně rozhoupaná loď se vrhá na jednu stranu obrovské vlny a pak zase rychle zpět na druhý vrchol. Jak pak takovou rozhoupanou loď vůbec zastavit? Někdo vybuchne. Já si hned ráno připravím smoothie se spoustou zelené natě a rychle zase naběhnu na zásaditou syrovou stavu. Tu, která mou překyselenou loď, na mnohých místech ucpanou hlenem, zase vyčistí. A počkám, až opět vyjde slunce. Dalo by se říct, „o co jde, takhle to přece můžu dělat běžně“, jenomže z mé zkušenosti už vím, že než se zakalená voda po bouři vyčistí docela trvá. Rozhodně mnohem pomaleji, než jsem do sebe všechny tyto „dobroty“ stihla nasoukat. A je potřeba počítat i s nějakými těmi klacky, kládami, vyvrhnutými korály…V mém případě je to opuchlost, kyselost v ústech, větší hustota slin, špatně průchodné dýchání, tlak v dutinách, chrapot, zhoršené vidění, zapomnětlivost věcí, které jsem chtěla dělat před chvílí. Mám pocit, že mi sedí „žába na prameni“. Při ranní cvičení jsem si těžce vybavovala následnost cviků, které denně cvičím. Po třech hodinách od probuzení se stále necítím čilá. A to jsou zatím jen fyzické projevy. Z mé zkušenosti již vím, že detox nebývá zdaleka jen fyzický.

A závěr? Strava není nic než volbou toho, na jak rozbouřenou plavbu se se svou lodí vydáme. Může to být plavba za veliké bouře na velkých vlnách, které se nám mohou zdát úžasné a dokonce nepostradatelné. Jenže do lodě na rozbouřené vodě taky často nateče, někdy se stane, že třeba stěžeň utrhne a naše loď může žádat opravu. Některou zvládneme na moři, pro jinou můžeme být žádáni o cestu do přístavu. A může se stát, že budeme i čekat než budeme moci zase vyplout.  Další možností je, že si vybereme plavbu klidnější. Za slunného počasí, s malými vlnkami bez hlenů, překyselenosti a velkých výkyvů emocí. Je jen a jen na nás na jakou plavbu se vydáme.  
 

Pro www.zivybar.cz Markéta Vítková

 

Vloženo: 06. 06. 2015       Kategorie: Články - stravování

Komentáře    [ 0 ]

Přidat příspěvek:

Komentáře lze přidávat jen po registraci a příhlášení uživatele. Toto opatření jsme zavedli z důvodu větší kvality a důvěryhodnosti komentářů.